Kongres Młodych Prawa i Sprawiedliwości

2011-06-11 13:10

 W hali Arena, na warszawskim Ursynowie, 11.06.2011 r. odbył się Kongres Młodych Prawa i Sprawiedliwości pt.: „PiS. Szansa dla młodych”.

Wzięli w nim udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz blisko 2 tys. młodych ludzi z całej Polski. Kongres rozpoczął się przy dźwiękach piosenki zespołu Queen „We will rock you”.

W konkresie uczestniczyła liczna grupa z Powiatu Starachowickiego na czele z przewodniczacym Forum Młodych PiS w Starachowicach Piotrem Tutalakiem. Nasza grupa była najwieksza z całego wejewództwa, iż liczyła dziesięć osób. 

Spotkanie poprowadził Przewodniczący Forum Młodych PiS Marcin Mastalerek, który podkreślał, że tylko partia Prawo i Sprawiedliwość stworzyła program skierowany do ludzi młodych.

Podczas kongresu młodzi ludzie poruszyli temat wprowadzenia opłat za drugi kierunek studiów, który według nich jest pierwszym krokiem do wprowadzenia płatnych studiów w Polsce. Rozmawiano także o sytuacji oświatowej, która według prelegentów sprowadza się do inwigilowania młodych ludzi.

Poruszono także temat bezrobocia i związany z nim problem przymusowej emigracji młodzieży. Jak podkreślił Paweł Szefernaker, jeden z prelegentów, „emigracja powinna być nazwana im. Donalda Tuska. Młodzi ludzie muszą uciekać do Niemiec i Austrii, wykonując pracę często poniżej swoich kwalifikacji”.

Sytuacja demograficzna Polski była istotnym tematem podczas kongresu. Jak zaznaczył Lucjusz Nadbereżny: „Donald Tusk lubi mówić, że jesteśmy Zieloną Wyspą. Jesteśmy wyspą, ale bezludną”. Brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, nieustabilizowana sytuacja na rynku pracy to czynniki, które powodują, że młodzi ludzie niechętnie decydują się na dziecko.

Ważnym punktem kongresu było wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślał, że „Polska musi mieć swoją markę. Euro 2012 to będzie taki moment, gdzie Polska marka będzie sprawdzana”. Dlatego tak ważne jest, aby nasz kraj nie był ośmieszany. Tylko zmiana rządów może to zagwarantować, ponieważ Platforma Obywatelska działa w myśl zasady: „nie ważne co zostało wybudowane i jak zostało wybudowane, ważne że koledzy zarobili” - powiedział podczas kongresu Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na kongresie przedstawiono program PiS dla młodych. Jego głównym celem jest realne prawo i szansa na dobrą edukację, rozwój osobisty i pracę. Bez względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania czy status materialny. Tylko Polska równych szans i zrównoważonego rozwoju może być Polską zamożną i nowoczesną.

Ostatnim punktem kongresu było wystawienie oceny niedostatecznej w symbolicznym indeksie premiera Tuska.

Nasz program:

szansa_dla_mlodych.pdf (491,9 kB)

http://www.pis.org.pl/multimedia.php?play=538

https://www.pis.org.pl/multimedia.php?play=536